Well, the electric consumption is about $0.25 per week. Maybe less. The wattage of the light is only 25w.
The soil is $6, the seed pack was $2, only used 3 seeds or of it.1/4 gallon water per week. A few nutes once a month.
The coolness factor is priceless!