S sow217 Well-Known Member Dec 1, 2009 #1 Does anyone have any idea how much extra a month it would normally cost on someones electric bill to run a 1000 watt light for 12 hours a day? +rep
Does anyone have any idea how much extra a month it would normally cost on someones electric bill to run a 1000 watt light for 12 hours a day? +rep
oregon024 Active Member Dec 1, 2009 #2 sow217 said: Does anyone have any idea how much extra a month it would normally cost on someones electric bill to run a 1000 watt light for 12 hours a day? +rep Click to expand... I'm still getting started myself.but I ask this same question.To an old grower at a meeting.He told me.For each patient we grow for will raize it about 50 bucks.That veg and fans and all.If i wasn't legal.I woudn't go that big.
sow217 said: Does anyone have any idea how much extra a month it would normally cost on someones electric bill to run a 1000 watt light for 12 hours a day? +rep Click to expand... I'm still getting started myself.but I ask this same question.To an old grower at a meeting.He told me.For each patient we grow for will raize it about 50 bucks.That veg and fans and all.If i wasn't legal.I woudn't go that big.
PainWrek Active Member Dec 1, 2009 #4 check this thread. you can figure how much it will cost you.... https://www.rollitup.org/indoor-growing/3284-power-consumption-light-cost.html
check this thread. you can figure how much it will cost you.... https://www.rollitup.org/indoor-growing/3284-power-consumption-light-cost.html
timsatx1 Well-Known Member Dec 1, 2009 #5 cost me 70 bucks per month. thats with fans and everything. but thats only one light.
woodsmaneh! Well-Known Member Dec 1, 2009 #6 PainWrek said: i run two thousands at 300 per month. Click to expand... $20 to $30 max. It depends on how much you pay for a kilowatt hr. it should be on your electric bill. STEP ONE - TAKE HOURS USED AND MULTIPLY BY 1000W (12hr a day X 30 days = 360 hours)x1000= 36000 STEP TWO - TAKE THAT NUMBER AND DIVIDE IT BY 1000 TO GET YOUR KWH USED (36000 /1000= 360 STEP THREE - TAKE THAT AND MULTIPLY IT BY COST OF ELECTRICITY. My cost is 6.8 cents a Kwhr so that would cost me $24.48 per month per light. 360 x 6.8 cent= $24.48 Don't know where the other guy gets his electricity $300.00 dollars for two lights is way out of whack. peace
PainWrek said: i run two thousands at 300 per month. Click to expand... $20 to $30 max. It depends on how much you pay for a kilowatt hr. it should be on your electric bill. STEP ONE - TAKE HOURS USED AND MULTIPLY BY 1000W (12hr a day X 30 days = 360 hours)x1000= 36000 STEP TWO - TAKE THAT NUMBER AND DIVIDE IT BY 1000 TO GET YOUR KWH USED (36000 /1000= 360 STEP THREE - TAKE THAT AND MULTIPLY IT BY COST OF ELECTRICITY. My cost is 6.8 cents a Kwhr so that would cost me $24.48 per month per light. 360 x 6.8 cent= $24.48 Don't know where the other guy gets his electricity $300.00 dollars for two lights is way out of whack. peace