ScoobyDoobyDoo
Well-Known Member
Also note it takes them about 3 hours to do one plant. I have been growing trees lately.
i'm calling bullshit on this.
Also note it takes them about 3 hours to do one plant. I have been growing trees lately.
i'm calling bullshit on this.
lol u need a punch bag unlucky you seem angry
Well...you can't have a small operation and make money as far as I can tell...
smoke a few joints n chill dude
Not true, i grow 4 plants at a time and if i sold to anyone i would have no problem making a nice profit.
i cant afford the trimmer. at least the good one. and they muff up your buds. In california, bag appeal is everything. most of the time when i lose packs people dont even want to try it. they go by the look and smell. i have seen multiple bud trimmers be used, i would much rather pay someone to manicure them. i pay 12-15 an hour.
its only costs me about $38 an ounce to grow, i could get it lower but that would mean more investing money....but its all for me anyways i dont sell to nobody. if i did though 250 dollar ounces would mean 212$ profit off each ounce. Not to bad no matter how you look at it.
my costs this batch... 3 rents. 3600
2 electrics......... 1850
hydrostore... 2300
water... 250
subtract smoke ounce a week 2000
10 weeks
right around 8gs. 10 if you count what it cost me to stay stoned. as you can see, if you plan on growing in a house, your not going to own a Ferrari anytime soon
i count my rent... its still $$$ coming out of pocket, and i dont even grow on my property.. or sell it, personal personal personal personal, i got a full time job i make 24 an hour.. not much but enough, i just got tired of buying an 8th a day, especially with prices now, jeebus!i've decided you can't count your rent...your rent is really more your personal overhead. even part of your electric bill is your personal use. even if you were working as a salesmen from home you wouldn't really count all of your rent as business expense. plus, you can always find a cheaper place to live.