if ur thinkin about buying an ounce or 2.....or even a QP, and selling it off in grams...that's a shit-ton of legwork and with legwork comes risk
besides, most people that I know, personally, would never spend $20 on a gram...when they realize they can get the price break if they just buy larger quantities. it's weed- it's really not worth 20 for a gram of flower from a plant lol