Nice work, looks good.
Here's my experience..I sell a product to my customers wholesale for $9 per unit. They in turn sell it for between $13 - $16.99 per unit. At first I thought this was insane until I saw they all were selling out and I can barely keep up.
$40 for that collar is not insane. Pet owners are nutso, myself included. I paid $40 for a collar for my Cattle Dog not too long ago. Price high, you can always go lower until you find the sweet spot. Don't be afraid to ask a decent price. In fact I paid about the same for a nice para-cord leash that I use as well. I love it because it's solid, doesn't tangle and will last forever.
You are making a quality handmade product and your pricing should reflect that.
Also, I never ever do consignment.
Great looking collars. I'd buy one if I needed one, maybe when his other one wears out.